Bujtás-Kiss Emese nemrég adott interjút a kifejezetten anyukáknak szóló részmunkaidős állásokat kínáló közösség, a Mommy Works Hungary részére, ahol a részmunkaidős pozíciókról, képzett, dolgozni akaró hölgyekről beszélgettek – kiemelve a J.S. Logistics korábbi tapasztalatait a női platformmal.
Bujtás-Kiss Emese elmondta, hogy a cégünknél két olyan részmunkaidős édesanya dolgozik , akiket a közösségben publikált álláshirdetés segítségével találtak meg. Az ügyvezető igazgató megerősítette, hogy itthon valójában nincs ennek a foglalkoztatási formának kultúrája. Mivel ő Németországban kezdett el dolgozni, így alapvetően magáénak érzi az ott bevált munkaformát és – mint minden új ötletet – a Mommy Works kezdeményezéssel történő együttműködés gondolatát is a kezdetektől fogva támogatta. Mindkét beosztásra tökéletes munkaerőt talált a cég, a felvett hölgyek értékesek, mind képzettségben, tapasztalatban, mind nyelvtudásban, helyüket megállták, elégedett velük.
Kitérve a hétköznapokra és a lehetséges nehézségekre – amelyek a részmunkaidős foglalkoztatást érintik – az anyákkal való együttműködés kapcsán: a cégen belüli rugalmasság kulcskérdés. Cégünknél a munkaidő kezdete és vége nincs kőbe vésve – természetesen racionális keretek között. Az is nyilvánvaló tény, hogy bizonyos időszakokban az anyák többet vannak otthon a kisebbek betegségei miatt. Emese kiemelte, hogy a fentebb említett rugalmassággal ezeket az akadályokat át lehet hidalni: ha egy gyerek annyira nem beteg, attól még az anyukája dolgozni tud, az otthoni munkavégzéslehetősége is adott. A legfontosabb, egy egészséges egyensúly, amellyel a többi dolgozót nem terhelik túl. A másik oldalon: hála és szorgalom – ami az így alkalmazott kolleginákat áthatja ebben a támogatói légkörben.
Bujtás-Kiss Emese bízik abban, hogy mind a részmunkaidő mind a dolgozók anyák foglalkoztatása a hétköznapok része lesz a munkáltatók többsége számára is a jövőben.
Hogyan tudnád összefoglalni az előnyeit a részmunkaidős munkavállalásnak?
Rugalmas hat órában dolgozom, ami számomra a tökéletes megoldás. A férjem reggeltől késő estig dolgozik, így elsős nagylányom „logisztikája” teljesen rám marad, én hozom-viszem és járok vele különórákra, tanulok iskola után. Ehhez jön hozzá minden otthoni háziasszonyi teendő. A legnagyobb előny számomra az, hogy én osztom be az időmet. Ha a heti terv úgy adja ki, van, hogy többet vagyok bent, de pénteken előbb végzek, illetve tudok a lányom külön programjaihoz alkalmazkodni – a lényeg, hogy a munka legyen meg és a heti 30 óra teljesüljön. Nagy öröm számomra, hogy ebben a cég partner. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal is, hogy a home office és rugalmas munkakör pozícióspecifikus is. Gondoljunk csak bele, otthonról vendégek fogadását első hallásra nem lehet elintézni, de jó munkahelyi kapcsolatokkal még ezeket a feladatokat is le tudom koordinálni egy-egy segítő kolleganőmmel együttműködve. Ami az én munkám egy részét képzi – például a belső kommunikáció, csapatépítés, közösségi élet szervezése – azt akár itthonról is el tudom végezni.
Hogy oldjátok meg a cégen belüli helyettesítést?
Nekem van segítségem a családon belül, édesanyámra tudok számítani. Ugyanakkor a cég ügyvezetője, Emese mindig is támogatott, azonnal elfogadta azt is, hogy lázas beteg mellett az édesanyának van a helye, így ha a kicsi beteg lett, evidencia volt, hogy otthon maradtam. Szerintem nagy előny, hogy az irodán belül hasonló életkorúak vagyunk, közel hasonló életkorú gyerekekkel, azaz adottságokkal és kihívásokkal – manapság komoly érték egy ilyen közösség, amelynek büszke tagja vagyok.
Neked mi a későbbi terved, mikor állsz vissza dolgozni?
Teljes mértékben itt képzelem el a jövőmet. Most úgy látom, hogy két év után szeretnék újra bekapcsolódni – talán már korábban is. Azt is figyelembe veszem egyúttal, hogy cégünk az utóbbi időben ugrásszerűen fejlődött, így megkockáztatom, hogy újra részmunkaidőben, rugalmas beosztással, akár már egy év után visszatérhetek.